Den 17 maj kl. 13 (amerikansk tid) är ”Orthodox Christians for Palestine” värd för sitt första evenemang i Pittsburgh, USA. Fr. Paul Abernathy, inleder kort och sedan ges ett speciellt föredrag av FOSNA:s verkställande direktör Jonathan Kuttab om den pågående Nakban. Alla är välkomna och du kan registrera sig gratis via denna länk.
Fredens och rättvisans Gud, vi lyfter upp denna viktiga sammankomst och ber för Fr. Paul Abernathy och Jonathan Kuttab när de delar med sig av sin visdom, och för alla som deltar, så att de kan bli inspirerade att söka rättvisa, fred och försoning för Palestina och dess folk. Med denna och liknande händelser ber vi dig belysa för världen att Nakba pågår och att kampen för frihet måste fortsätta. Välsigna alla som samlas och må deras engagemang sprida medkänsla och förespråka en varaktig fred. Herre i din nåd… hör vår bön.
För första gången sedan starten 1998 ställde arrangörerna in den årliga återkomstmarschen på grund av polisens restriktioner och planer på att sätta in en drönare över deltagarna. Myndigheterna förbjöd också den palestinska flaggan och begränsade närvaron till 700, även om evenemanget vanligtvis drar tiotusentals. Marschen, som hålls varje år den 15 maj av palestinska medborgare i Israel, högtidlighåller minnet av Nakba, då omkring 750 000 palestinier fördrevs av sionistisk milis för att ge plats för bildandet av Israel.
Du de förtrycktas Gud, vars Ande rör sig bland den här världens lidande, vi beklagar den tystnad kring återkomstmarschen och pågående Nakban som försöker beröva vårt folk sin identitet och värdighet. När de mäktiga fruktar sanningen och minnen mer än vapen, ser vi hur imperiets våld blottas. Inför detta våld, väck i oss en profetisk solidaritet som inte vacklar, en tro som motstår glömska och ett hopp som går med i kampen tills alla flyktingar kommit hem. Herre i din nåd… hör vår bön.
Ett fartyg med fler än 30 humanitära arbetare som fraktade hjälp till Gaza för att bryta Israels blockad träffades av två drönare på internationellt vatten utanför Malta. Enligt Freedom Flotilla Coalition (FFC), som organiserade uppdraget, försökte det civila fartyget leverera hjälp till Gaza efter en två månader lång, total israelisk blockad av mat, vatten och medicin. I flera månader organiserade FFC aktionen under medial tystnad för att undvika israeliskt sabotage.
Frihetens Gud, vi sörjer de ständiga brotten mot internationell lag, liksom ledares tystnad som så länge låtit imperiets straffrihet fortsätta. Vi vet att det bara är ett brott bland många som dagligen begås i Gaza och utanför. Vi ber om säkerhet för humanitära arbetare överallt och att blockaden ska brytas. Den medför svår svält på grund av brist på mat, vatten och medicin. Låt modet hos dem på fartyget inspirera andra att agera, att säga ifrån och att vägra medverka till systemet av belägring och tystnad. Helige Gud, stör planerna för de mäktiga som försöker krossa medkänslan, och låt rättvisan segla fritt över varje gräns och blockad. Herre i din nåd… hör vår bön.
Den 1 maj firas den internationella arbetaredagen eller ”May Day”. I år krävde demonstranter över hela världen ett slut på israelisk ockupation och solidaritet med palestinska arbetare, som länge och systematiskt varit måltavlor för den israeliska ockupationen genom arresteringar, förföljelser och tortyr.
Befrielsens Gud, vi lyfter arbetarnas kamp överallt, särskilt palestinska arbetare som har mött år av förtryck och lidande. Inför global kapitalism och system som exploaterar, hjälp oss att komma ihåg att arbetet är heligt och att kampen för värdighet är helig. Vi fördömer de makter som fängslar, övervakar och tystar dem som organiserar sig för frihet. Tänd i oss en solidaritet som korsar gränser och trotsar imperier, och må vi alla arbeta tillsammans i strävan efter en värld där värdighet, jämlikhet och fred delas av alla. Herre i din nåd… hör vår bön.
I förra veckan arresterade Israel veteranjournalisten Ali al-Samoudi under en räd i Jenin. Samoudi, som sköts och skadades 2022, samtidigt som journalisten Shireen Abu Akleh dödades, fängslades, förhördes kort och lades in på sjukhus. Han ska snart ställas inför israelisk militärdomstol – en del av ett system som allmänt fördöms som olagligt och orättvist enligt internationell lag. Sedan oktober 2023 har minst 79 journalister arresterats och 176 dödats, enligt den internationella kommittén för skydd av journalister.
Helige Gud, du är den Gud som älskar sanning och upphöjer sanningssägarna. Vi ber för helande och skydd av Ali al-Samoudi, som riskerat sitt liv för att vittna, och som nu står inför orättvis internering och rättegång under ett system som fördömts för dess brutalitet och förtryck. Vi ber för alla journalisters själar, de som har gett sina liv i jakten på sanningen, och minns dem vars röster tystats av våld. Stärk alla som fortsätter att våga tala sanning inför våldet. Avslöja maktens lögner, avveckla system som kriminaliserar sanningssägande och skaka om samveten hos dem som förblir tysta. Låt dem som riskerar allt för att rapportera om orättvisa leva för att se den frihet de förkunnar. Herre i din nåd… hör vår bön.
Tillsammans med Kyrkornas Världsråd ber vi för länderna, Afghanistan, Kazakstan, Kirgizistan, Mongoliet, Tadzjikistan, Turkmenistan och Uzbekistan.
Herre i din nåd… hör våra böner.
Om Sabeel´s Wave of Prayer
Sabeel inbjuder varje vecka till bön för aktuella ämnen i regionen. Bönerna, som sprids i Sabeels nätverk, används under Sabeel Jerusalems reflektion och mässa varje torsdag och i församlingar runt om i världen. Då människor lyfter dessa böner 12.00 lokal tid varje torsdag, sköljer denna ”bönens våg” över världen.
- Ladda ned bönen
Översättning: Marianne Claesson
Vill du få bönen skickad direkt till din mejladress? Skriv till sabeelsverige@gmail.com